Prawie 33 miliony złotych z Unii Europejskiej dostanie województwo małopolskie. To pieniądze na nowe pociągi dla Kolei Małopolskich.

Umowę o dofinansowanie podpisali dzisiaj w Krakowie p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych (jednostka, która w imieniu rządu przyznała dofinansowanie) Przemysław Gorgol oraz marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Dzięki unijnemu wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko województwo kupi 4 pociągi, tzw. elektryczne zespoły trakcyjne. Każdy z nich będzie miał 200 miejsc siedzących. Składy będą wozić pasażerów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pociągi będą dostosowane do potrzeb wszystkich, także osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych lub niedowidzących, niesłyszących, kobiet w ciąży, osób o niskim wzroście (w tym dzieci), osób z ciężkim bagażem, seniorów czy obcokrajowców, którzy nie znają języka polskiego. Chodzi np. o odpowiednie oświetlenie, dostęp do toalet i sposób wyświetlania informacji dla pasażerów.

Koszt całej inwestycji to nieco ponad 88 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie prawie 33 miliony złotych. Projekt ma zostać zrealizowany do końca września 2019 roku.

Z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczyliśmy już ponad 3,2 miliarda złotych na inwestycje transportowe w województwie małopolskim. Sam Kraków realizuje już 4 inwestycje w komunikację miejską ze wsparciem z programu o z dofinansowanie unijnym w wysokości 450 milionów złotych” – poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko finansowane są na przykład:

  • budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki,
  • budowa drogi ekspresowej S7, odcinek Lubień – Rabka i odcinek Kraków węzeł Igołomska – węzeł Christo Botewa,
  • modernizacja linii kolejowej E 30 / C-E 30, odcinek Kraków – Rzeszów,
  • zakup tramwajów dla Krakowa,
  • budowa nowych linii tramwajowych (m.in. wzdłuż Trasy Łagiewnickiej),
  • modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Projekt, o którym dziś mówimy, to kolejny przykład tego, że kolej może być doskonałą alternatywą dla samochodów. Stawiamy jednocześnie na jakość podróżowania i komfort podróży. Warto też przypomnieć, jak wiele ważnych inwestycji realizowanych jest obecnie w Małopolsce. Małopolska rozwija się nie tylko niejako w perspektywie panoramicznej, w ramach wielkich projektów, ale także idzie do przodu dzięki choćby udoskonalaniu taboru kolejowego. Wszystkie kolejowe inwestycje potwierdzają, że mamy teraz dobry czas dla kolei” – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Rozwój kolei w regionie to jeden z priorytetów Samorządu Województwa, dzięki temu kolejowa rewolucja na małopolskich torach trwa. Zaplanowaliśmy ją bardzo dokładnie i konsekwentnie realizujemy. Liczy się dla nas przede wszystkim komfort pasażera, dlatego nieustannie kupujemy nowoczesne pociągi, poszerzamy ofertę przewozową, inwestujemy w budowę parkingów Parck&Ride i rozwój zintegrowanego biletu. Dziś po małopolskich torach kursuje 40 komfortowych składów. Cieszę się, że już w przyszłym roku flotę kolejową uzupełnią 4 dodatkowe pociągi spełniające najwyższe europejskie standardy„- podkreślił Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Ministerstwo Rozwoju.

Komentarze Facebook

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz również

Rząd chce spopularyzować partnerstwo publiczno-prywatne

Rząd chce spopularyzować partnerstwo publiczno-prywatne. Inwestycje w takim